Informace o iPhone bateriích

Li-ion baterie, která se skrývá uvnitř telefonu není tvořena z jednoho kusu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Všechny baterie pro iPhone se skládají ze tří kusů:

 1. Jádro baterie
 2. Kontrolní deska
 3. Flex kabel

Jádro baterie

Základem dobré baterie je kvalitní jádro. To ovlivňuje životnost a bezpečnost baterie. Apple většinou používá k výrobě svých baterií jádra od dodavatelů jako je Samsung, Desay, či Sony. Dobré jádro vydrží i 1000 a víc nabíjecích cyklů, avšak s přibývajícími cykly rapidně ubývá maximální kapacity baterie. Jako jeden nabíjecí cyklus se počítá jedno nabití baterie o 100%. Čili jedno nabití z 0% do 100%, nebo 2x nabití z 0% do 50% atd.. Dle informací společnosti Apple, jsou jejich originální baterie navrhnuty tak, aby po 500 nabíjecích cyklech byla baterie schopna udržet minimálně 80% své původní kapacity. To by bylo snesitelné, avšak nad 500 cyklů ztrácí baterie svoji kapacitu mnohem rychleji a proto baterie s 800 cykly jsou většinou nepoužitelné. Pokud tedy svůj iPhone používáte každý den, tak zhruba po 3 letech je baterie v žalostném stavu. Příznaky opotřebeného / nekvalitního jádra jsou následující:

 • iPhone se vypíná v nižších teplotách i když ukazatel ještě ukazuje více jak 10% kapacity baterie.
 • Rychlé vybíjení iPhonu (více jak 10% za 8 hodin, při zapnutém letovém režimu a nepoužívání telefonu).
 • Občasné samovolné restartování telefonu.
 • iPhone nelze zapnout – při zapínaní se zobrazí Apple logo, následně se telefon restartuje a opět zobrazí Apple logo a takto stále dokola.

Kontrolní deska

Neméně důležitou součástí je kontrolní deska baterie. Ta je takovým malým „počítačem“, který baterii kontroluje a předává telefonu důležité informace o baterii jako je: teplota, napětí, kapacita. Velmi důležitým úkolem tohoto komponentu je vypnout telefon dříve, než dojde k absolutnímu vybití baterie (zobrazovaná hodnota kapacity baterie je vždy vyšší než reálná kapacita baterie). Absolutní vybití Li-ion baterie je pro baterii fatální. Takto vybité baterie již nelze nabít standartní nabíječkou a jsou většinou trvale poškozeny. 

 • Ukazatel procent nabití baterie nezobrazují korektně (mění se nárazově i o několik %).
 • Telefon se abnormálně rychle vybíjí a baterie se zahřívá.
 • Telefon nelze nabít do 100%.

Flex kabel

Vodič s konektorem který propojuje kontrolní desku baterie a základní desku telefonu. U nekvalitních flex kabelů může dojít k poškození v důsledku namáhání, či ohýbání. Příznaky poškozeného flex kabelu baterie jsou následující:

 • iPhone se samovolně restartuje po zapojení do nabíječky, jinak nevykazuje známky života.
 • iPhone se pomalu nabíjí.
 • Zobrazení hlášky "servis" místo kondice baterie.

 

Všechny námi nabízené baterie mají kobaltové jádro a kontrolní desku s originálním TI čipem. Proto vykazují skvělé výsledky. Naši nabídku můžete nalézt zde.

IMG_4786

 

Jakub Zima / iSwap.cz"Takto

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.