Informace o iPhone bateriích

Li-ion baterie, která se skrývá uvnitř telefonu není tvořena z jednoho kusu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Všechny baterie pro iPhone se skládají ze tří kusů:

 1. Jádro baterie
 2. Kontrolní deska
 3. Flex kabel

Jádro baterie

Základem dobré baterie je kvalitní jádro. To ovlivňuje kapacitu (mAh). Apple většinou používá k výrobě svých baterií jádra od dodavatelů jako je Samsung, LG, či Sony. Dobré jádro vydrží i 1000 a víc nabíjecích cyklů, avšak s přibývajícími cykly rapidně ubývá kapacity baterie. Jako jeden nabíjecí cyklus se počítá jedno nabití baterie od 0% do 100%, či 2x nabití z 0% do 50% atd.. Dle údajů společnosti Apple mají jejich originální baterie po 500 cyklech kapacitu cca 80% jejich původní hodnoty. To by bylo snesitelné, avšak nad 500 cyklů ztrácí baterie svoji kapacitu mnohem rychleji a proto baterie s 800 cykly jsou prakticky nepoužitelné. Pokud tedy svůj iPhone používáte každý den, tak zhruba po 3 letech je kapacita baterie v žalostném stavu. Příznaky použitého / nekvalitního jádra jsou následující:

 • iPhone se vypíná v nižších teplotách i když ukazatel ještě ukazuje více jak 10% kapacity baterie.
 • Rychlé vybíjení iPhonu (více jak 10% za 8 hodin, při zapnutém letovém režimu a nepoužívání telefonu).
 • Občasné samovolné restartování telefonu.
 • iPhone nelze zapnout – při zapínaní se zobrazí Apple logo, následně se telefon restartuje a opět zobrazí Apple logo a takto stále dokola.

Kontrolní deska

Neméně důležitou součástí je kontrolní deska baterie. Ta je takovým malým „počítačem“, který baterii kontroluje a předává telefonu důležité informace o baterii jako je : teplota, napětí, kapacita. Velmi důležitým úkolem tohoto „počítače“ je vypnout telefon dříve, než dojde k absolutnímu vybití baterie (zobrazovaná hodnota kapacity baterie je vždy vyšší než reálná kapacita baterie). Absolutní vybití Li-ion baterie je pro baterii smrtelné a nelze ji poté nabít standartní nabíječkou! Dalším důležitým úkolem kontrolní desky je řízení proudu který jde do telefonu. Již jsem zažil, že nekvalitní baterie díky špatné kontrolní desce zničila telefon. Proto pokud není v baterii zabudována kvalitní kontrolní deska, tak se může telefon rychle vybíjet, případně i zničit. Příznaky nekvalitní kontrolní desky baterie jsou následující:

 • Ukazatel procent nabití baterie nezobrazují korektně (mění se nárazově i o několik % ).
 • Telefon se abnormálně rychle vybíjí a baterie se zahřívá.
 • Telefon nelze nabít do 100%.

Flex kabel

Neboli kabel, který propojuje kontrolní desku baterie a základní desku telefonu. U nekvalitních flex kabelů může dojít k poškození v důsledku namáhání, či ohýbání. Příznaky poškozeného flex kabelu baterie jsou následující:

 • iPhone se samovolně restartuje po zapojení do nabíječky, jinak nevykazuje známky života.

Rada na závěr tedy zní: Životnost baterie závisí jak na kontrolní desce, tak jádru baterie. Pokud se použijí nekvalitní komponenty, tak baterie nemůže správně pracovat a vydržet mnoho cyklů. Obecně pokud je cena baterie pro iPhone nižší nežli cca 210 Kč, nemůže se jednat o kvalitní baterii, jelikož to je cena kvalitních komponent.

Naše baterie mají kobaltové jádro a kontrolní desku s originálním čipem. Proto vykazují skvělé výsledky. Naši nabídku můžete nalézt zde.

IMG_4786

 

Jakub Zima / iSwap.cz"Takto

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.