LCD displaye detailně

LCD displaye, či počeštěně LCD displeje jsou momentálně nedílnou součástí každého iPhone (kromě iPhone X a vyšší, tam nalezneme OLED displaye). Displaye u generací iPhone 2G až 8 Plus jsou velice podobné a fungují i na podobných principech. Tyto displaye se skládají z několika komponent:

  • Krycí sklo
  • LCD panel
  • Dotyková plocha
  • Podsvícení displaye
  • Plastový rámeček

Krycí sklo (glass)

Neboli to, co většinou nevydrží při sebemenším pádu :) a kvůli čemu je pak nutné vyměnit celý LCD display. Krycí sklo je totiž u generací iPhone 4 až 8 Plus přilepeno pomocí velice pevného a průhledného UV lepidla. Toto lepidlo zamezuje vniknutí prachu mezi LCD panel a krycí sklo a také zajišťuje dokonalý přenos dotyku. Ač se může zdát, že jde jen o sklo a že kvalitou jsou všechny stejné, není tomu tak. Krycí skla jsou různě křehká / odolná a proto u levnějších LCD displayů dochází k prasknutí při mnohem menším nárazu, než-li u vysoce kvalitních / originálních displayů. Dalším rozdílem je povrchová úprava krycího skla, originální a vysoce kvalitní displaye mají na svém povrchu oleofobní vrstvu. Tato vrstva se stará o to, aby na skle nezůstávaly otisky Vašich prstů, odpuzuje totiž kapaliny. Zda máte na Vašem krycím skle oleofobní vrstvu, lze snadno zjistit. Pokud kápnete několik kapek vody na povrch skla a vytvoří se ostře ohraničené velké kapky, tak má sklo oleofobní ochranu. Pokud se voda rozleje a nevytvoří kapku, tak se jedná o sklo bez oleofobní úpravy.

 

IMG_7206

Vlevo - sklo bez oleofobní vrstvy, vpravo - sklo s oleofobní vrstvou

 

LCD panel 

Originální LCD panely si Apple nechá vyrábět u několika subdodavatelů, primárním dodavatelem těchto panelů je u většiny modelů společnost Samsung. Co se druhovýroby týče, tak se můžeme setkat s několika výrobci panelů, mezi největší patří: Tianma, Sharp, LG, Longteng, JingDongFang. Rozdíly v kvalitách těchto výrobců jsou masivní. Kvalitu lze posoudit dle několika aspektů:

  • Barevné podání
  • Bělost bílé barvy
  • Zorný úhel

V našem eshopu preferujeme LCD displaye s panely od společností Sharp, LG a Tianma, jelikož je považujeme za nejpokročilejší a nejvíce podobné originálním LCD panelům.

 

IMG_7229

Samostatný LCD panel s dotykovou vrstvou

Dotyková plocha (touch screen / digitizer)

Nebo-li digitizér snímá dotyky Vašich prstů pomocí kapacitní technologie. U většiny novějších modelů je dotyková plocha integrována / přilepena k LCD panelu a není možné ji od panelu oddělit. Méně kvalitní digitizéry nejsou tak citlivé, či špatně zvládají dotyk více prsty najednou, nebo špatně reagují při vlhkých / mokrých rukách. 

Podsvícení displaye (backlight)

LCD displaye sami o sobě nesvítí, ale je nutno je ze zadu osvětlovat. K tomuto účelu se u většiny modelů používá backlight. Jedná se o velice jednoduchou věc. Každý backlight je složen z pásku LED diod a difuzoru. Difuzor rovnoměrně rozprostře světlo po celém displayi, avšak je velice náchylný na nečistoty a vlhkost / vodu. Proto u telefonů, které byly v kontaktu s vodou můžeme pozorovat světlé fleky na LCD displayi - namočením difuzoru se změní lom světla. Podsvícení displaye je přilepeno oboustrannou lepící páskou k zadní části LCD panelu. Rozpoznat kvalitní a nekvalitní podsvit displaye lze snadno. Nekvalitní podsvity mají často méně svítivé diody a display tak nemá takový jas, jako u kvalitního podsvícení.

 

IMG_7228

Odlepené podsvícení displaye

Plastový rámeček (bezel frame)

U rámečku toho není moc pro fandy zajimavých technologií. :) Jedná se pouze o plastový rámeček, který drží LCD display zacvaknutý v telefonu. Rámeček je přilepen ke krycímu sklu telefonu pomocí lepidla. Častou vadou méně kvalitních displayů je, že rámeček využívá k přichycení ke krycímu sklu hot melt glue - nebo-li lepidlo rozpustné teplem. Toto lepidlo se rozpouští již při teplotě cca 100°C, proto když necháte telefon s méně kvalitním LCD displayem například za oknem auta v letních dnech, tak dojde k oddělení rámečku od krycího skla. Originalní a kvalitní displaye používají cold press, nebo-li rámeček a krycí sklo jsou k sobě lisovány za studena. Takto spojené rámečky s krycím sklem nelze snadno v běžných podmínkách rozpojit.


Dle mého názoru je kvalitní LCD display základem pohodlného používání Vašeho Apple zařízení. Jak již bylo zmíněno v článku "Jak je to s náhradními díly pro Apple" po rozbití Vašeho originálního LCD panelu Vám nezbývá nic jiného, než pořídit druhovýrobu, jelikož originální díl lze získat jen při opravě v autorizovaném servisu.

 

Jakub Zima / iSwap.cz

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.