Výměna baterie u iPhone Xs a novější - varovné hlášení a nemožnost zobrazení kondice baterie

U Apple iPhone Xs a novějších modelů nám Apple přichystal nepříjemné překvapení po výměně baterie. Pokud svépomocí vyměníte baterii, tak telefon nebude zobrazovat kondici baterie - bude zobrazovat servis a objeví se v nastavení hláška, že telefon nebyl schopen ověřit originalitu baterie. A to i v případě, že vyměníte baterii za originální z jiného telefonu. 

Varovná hláška po výměně baterie u iPhone Xs

(obr. 1 - zobrazení kondice baterie "Servis" a varovné hlášky u iPhone Xs po výměně baterie)

Apple se tak snaží přimět uživatele novějších iPhonů, aby využívali služeb autorizovaných servisních středisek. Tam je však výměna baterie poměrně nákladnou záležitostí. Výměna baterie u Apple iPhone Xs vyjde v autorizovaném servisu na 2490,- Kč s DPH (cena u Český servis a.s., 24.6.2020, viz. https://www.ceskyservis.cz/apple/cenik

Jak telefon pozná, že jste vyměnili baterii? Každá baterie obsahuje ve spodní části kontrolní desku, na které je umístěn čip (na originální baterii od společnosti Texas Instruments). Tento čip zaznamenává počet cyklů nabití a vybití, průměrnou kondici baterie a má mnoho bezpečnostních prvků, jako ochranu proti přepětí, teplotní ochranu atd. U iPhonu Xs a novější však chip obsahuje i předprogramované unikátní seriové číslo, které není možné načíst a ani pozměnit (jen pomocí společnosti TI a jejich protokolu). Pokud telefon detekuje jiné sériové číslo baterie, než které je uloženo na základní desce telefonu, tak vypne funkci kondice baterie a zobrazí hlášku, že nebyl schopen ověřit originalitu baterie. Baterie je tak u těchto telefonů zabezpečena podobně jako Touch ID a Face ID pomocí Secure enclave. 

Kontrolní deska baterie u Apple iPhone

(obr. 2 - kontrolní deska baterie s TI čipem)

Technologie Secure enclave nebude pravděpodobně v nejbližší době prolomena a není možné tak tuto ochranu obejít. Na trhu se již objevili programovací zařízení, které dokáží přepsat SN baterie, avšak nedokáží prolomit Secure enclave a přepsat unikátní číslo uložené v TI čipu. Tyto programovací zařízení tak dokáží obelstít jen kontrolu sériového čísla baterie, které zobrazují programy jako 3UTools (http://www.3u.com/) a podobné. Jedinou možností je přendání původní kontrolní desky s TI čipem na novou baterii. Tento postup je však nedoporučený a velice nebezpečný. Kontrolní deska je k baterii přivařena laserovou svářečkou, nikoli připájena. Proto k přendání kontrolní desky je nutné vlastnit laserovou svářečku a při procesu sváření hrozí riziko vzplanutí baterie.

 

Z výše uvedených důvodů není možné svépomocí vyměnit baterii u iPhone Xs a novější, bez ztráty funkce kondice baterie a zobrazení varovné hlášky.

 

 Ing. Jakub Zima / iSwap.cz

24.6.2020

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.