Co dělat, když iPhone nenabíjí? | Tipy servisního technika (4)

Velmi častým problémem se kterým se setkáváme je, že iPhone po zapojení kabelu nenabíjí. Příčinou tohoto problému může být mnoho věcí, proto jsme si pro Vás připravili přehledný diagram. Ten Vám pomůže vyřešit Váš problém s nabíjením, případně diagnostikovat závadu. Na diagram se nelze spolehnout ve všech případech. Funguje dobře v běžných případech, kdy iPhone přestal z ničehonic nabíjet, bez vnější příčiny. Pokud byl však telefon například v kontaktu s vodou, tak řešení bývá komplikovanější a náš diagram Vám pravděpodobně nedokáže pomoci. Jednotlivé metody řešení jsou detailně popsány níže.

 

iPhone_nenabiji (1)

 

Zkuste jinou zásuvku na jiném elektrickém okruhu 

Nejbanálnější a zároveň jedna z nejčastějších přičin nenabíjení Vašeho telefonu. Občas se stane, že je v zásuvce špatný kontakt, či že spadl jistič. Proto jako první věc, kterou je vhodné vyzkoušet je jiná elektrická zásuvka, nejlépe na jiném elektrickém okruhu. Tím vyloučíme spadlý jistič a původce v elektrické síti.

Vyzkoušejte jiný originální nabíjecí kabel

Vadný nabíjecí/sycnhronizační kabel je velmi často také příčinou toho, že Váš iPhone nenabíjí. Nabíjecí kabely jsou spotřební zboží a vydrží několik set až tisíc ohnutí v určitých místech, než vypoví svou službu. Dalším slabým místem kabelů bývají pozlacené piny, ty občas zasáhne oxidace, či se "vypálí". iPhone pak přestane nabíjet. Vždy doporučujeme používat originální nabíjecí kabely, či kabely s certifikací MFI. Ano, jsou drahé. Avšak nabíjecí kabel není jen vodič. Originální kabely a kabely s MFI ceritfikací obsahují v sobě poměrně sofistikovanou elektroniku, která zajišťuje bezchybné nabíjení a synchronizaci.

2020_11_11_09_21_IMG_8620_edited

Obrázek 1 - poškozený pin kabelu

Vyzkoušejte jiný originální nabíjecí adaptér

Další možnou příčinou je poškozený nabíjecí adaptér. U nabíjecího adaptéru klademe ještě větší důraz na originalitu/kvalitu. Neoriginální a nekvalitní nabíjecí adaptéry nedokáží dodávat konstantní proud, nemají důležité ochrané prvky a mohou způsobit i požár.

Vyhořelý nabíjecí adaptér

Obrázek 2 - vyhořelý nabíjecí adaptér

Vyčistěte nabíjecí konektor

Velice podceňovaná věc, která zachránila již nejeden iPhone před návštěvou servisu. I v servisech často vymění celý flex kabel s nabíjecím konektorem za účelem odstranění závady nabíjení. Avšak konektor nabíjení bývá ve většině případů jen zanesený prachem a žmolky textilu, které se do konektoru dostanou z Vašich kapes a kabelek. Častým zapojováním nabíjecího kabelu se tyto nečistoty "udusávají" v konektoru a ty pak není snadné odstranit. Nejlepší metodou je použití silného zdroje světla a plastového dentálního párátka. Nečistoty bývají natolik stlačené, že často na první pohled vypadají jako dno plastového konektoru. Vhodným pomocníkem je v tomto případě svítilna dalšího iPhonu, pomocí které lze odhalit zbytky nečistot. V žádném případě nepoužívejte k čištění kovové nástroje. Ty mohou poškodit Váš nabíjecí konektor, který poté bude nutné celý vyměnit. Pokud byl Váš nabíjecí konektor zasažen kapalinou, mohla se na nabíjecích pinech vytvořit oxidace. Tu bohužel většinou nejde snadno odstranit a je také nutné celý nabíjecí konektor vyměnit.

Čištění nabíjecího konektoru Apple iPhone dentálním párátkem

Obrázek 3 - čištění nabíjecího konektoru pomocí dentálního párátka

Vadná baterie

Každá originální, či kvalitní baterie pro Apple iPhone obsahuje teplotní čidlo. Toto čidlo zamezí nabíjení baterie v případech, kdy má baterie vysokou teplotu a hrozilo by tak její poškození, případně i exploze baterie. Pokud se toto čidlo poškodí a nenačítá korektní hodnoty, může zamezovat nabíjení baterie. Další možností je špatné propojení baterie - základní deska telefonu. V některých servisech nedají zpět na svá místa všechny kovové přezky konektorů, které zabraňují vycvaknutí  a rozpojení kontaktů. Ty se pak mohou po pádu, či samovolně rozpojit a způsobit nefunkčnost telefonu. Neméně častou závadou je také "uspaná" baterie. Pokud není baterie dlouho nabíjena a je skladována ve vybitém stavu, tak se vybije pod minimální únosnou mez a vstoupí do "sleep" módu. Takto podvybité baterie nelze nabít standartní nabíječkou a většinou je trvale narušena jejich schopnost uchovat elektrickou energii. V obou výše zmíněných případech (vycvaknutý konektor a podvybitá baterie) bude telefon detekovat kabel a bude se snažit nabíjet / zapínat telefon. K úplnému zapnutí telefonu však nedojde. Pokud je Vaším problémem baterie, nabízíme náhradní baterie pro prakticky všechny modely.

Vadný Tristar/Hydra/U2 čip

Nejhorší varianta je závada na jednom z zmíněných obvodů / čipů. Tyto čipy zajišťují správné nabíjení a vybíjení Vašeho iPhone. Jsou velice citlivé a mohou být poškozeny v případě použití neoriginální a nekvalitní nabíječky, případně nabíječky do 12V autozapalovače. Mezi klasické symptomy závady na těchto čipech patří rychlé vybíjení, pomalé nabíjení, nedetekování nabíjecího kabelu, "skákání" procent baterie apod.. Tyto čipy bohužel nelze snadno vyměnit a je nutný zásah pomocí mikropájení na základní desce. S výměnou těchto čipů Vám rádi pomohou v drunkendisplay.com.

Jakub Zima / iSwap.cz

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.