Diagnostický program 3uTools pro iPhone | Tipy servisního technika (3)

3uTools je jeden z nejlepších diagnostických a servisních programů pro Apple zařízení. Dokáže plně nahradit nepřívětivé iTunes a k tomu má mnoho dalších užitečných funkcí. Zajímavé funkce programu, které často používáme budou představeny níže. Patří mezi ně detailní informace o baterii, zařízení, flashování či možnost rozpoznat originální příslušenství.

Úvodní obrazovka s informacemi

Hned po připojení iPhone a povolení přístupu k informacím Vám program zobrazí mnoho užitečných informací o připojeném zařízení. Program dokáže detekovat verzi iOS, informaci zda je na zařízení nainstalován jailbreak, zda je zařízení aktivováno, IMEI, SN a mnoho dalších informací.

3uTools - základní obrazovka s informacemi o zařízení.

Verification Report

Zajímavější informace jsou zobrazeny po kliknutí na "View Verification Report". 3uTools dokáže načíst sériová čísla některých komponent a porovnat je s defaultními hodnotami, které jsou uložené na základní desce telefonu. Lze tak zjistit, zda byly měněny nekteré díly v telefonu. Konkrétně dokáže program detekovat SN obou kamer, baterie a u některých modelů i displeje. Verification Report je výborným pomocníkem před koupí Apple zařízení z druhé ruky, kdy částečně dokáže rozpoznat opravované zařízení.

3uTools - verification report

Informace o baterii

Po kliknutí na "details" u Battery Life zobrazí program užitečné diagnostické informace o baterii, které načítá z jejího čipu. Kromě kondice baterie dokáže program načíst počet nabíjecích cyklů od 0% do 100%. Kondice baterie (battery life) je často velmi zavádějící údaj a proto je lepší se orientovat podle počtů cyklů nabití/vybití. Orientačně se lze řídit těmito údaji:

  • 0 - 400 cyklů, baterie je v dobrém stavu.
  • 400 - 600, u baterie již lze pozorovat sníženou výdrž provozu telefonu na jedno nabití.
  • 600 - 800, znatelně snížená výdrž baterie, možná nestabilita při provozu (vypínání při nižších teplotách apod.).
  • 800 a více, baterie na konci své životnosti, nestabilní provoz.

Výše uvedené informace jsou jen orientační a neplatí vždy, životnost baterie záleží na mnoha faktorech (styl nabíjení, provozní teplota apod.). 

Další zajímavou informací je teplota baterie (Temperature), pokud se zobrazuje nesmyslná hodnota, je poškozený teplotní senzor baterie a baterie nebude fungovat korektně. Z čipu lze načíst i výrobce a datum výroby baterie. Pokud tyto informace informace chybí, jedná se o nekvalitní baterii, či byl čip přepsán a znovupoužit (často se přepájí kontrolní deska baterie z staré originální na novou druhovýrobovou a přepíší se informace).

 3uTools - informace o baterii

Flash a Jailbreak

Program také umí přehrát iOS (flash), či provést Jailbreak u některých verzí iOS. Flash lze provést v několika režimech a to včetně režimu, kdy se program pokusí uchovat uživatelská data. Případně lze provést i Anti-Recovery Flash, který plně přepíše kompletně celou paměť telefonu a není ji tak možné obnovit ani pomocí sofistikovaných metod získání dat. Oproti iTunes je proces flashování detailnější a obsahuje mnoho informací o průběhu přehrání. Lze tak identifikovat, při jakém procesu flash selhal. Tuto informaci využít při identifikaci závady.

Identifikace originálního příslušenství

V sekci Toolbox je k dispozici utilita, která dokáže rozpoznat originalitu nabíjecího kabelu a sluchátek. Tato funkce je prozatím v beta verzi, avšak při našem testování vykazovala dobré výsledky. 

3uTools - identifikace originálního příslušenství

Shrnutí a odkaz pro stažení

3uTools je švýcarským nožem k opravě iPhonů, iPadu a dalších Apple zařízení. Obsahuje mnoho zajímavých funkcí, ke kterým není v iTunes přístup. V tomto článku byly představeny jen ty, které často používáme, avšak program jich obsahuje ještě mnoho. Prozkoumání dalších užitečných funkcí necháme již na Vás. Tento program nesmí chybět ve výbavě každého servisního technika. Program je k dispozici jen pro Windows a je ho možné zdarma stáhnout zde.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.